Mahşer-i Cümbüş Anıları
2020-11-19 20:42:35

Mahşer-i Cümbüş anılarına geçmeden önce grubun tarihçesi ile başlayalım söze.

Türkiye’de Modern Doğaçlama Tiyatro’nun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, 2001 yılı Mayıs ayında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü öğrencileri tarafından kurulmuş. Aynı yıl Eylül ayında Ankara Tenedos kafede “Tiyatro Sporu” gösterilerine başlamış. Mahşer-i Cümbüş 2003 yılının Ağustos ayında İstanbul’a taşınarak faaliyetlerini İstanbul’da sürdürmeye devam etmiş.

Kuruluşunun 5. Yılında kendi sahnesi ” Mahşer-i Cümbüş Hayalhanesi ” ni açmış. Ekip bugüne kadar 500’ün üzerinde “Tiyatro Sporu”, 200’ün üzerinde “Beyin Fırtınası” gösterisi yapmış.

Türkiye’de Modern Doğaçlama Tiyatro’nun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, bir başka ilke daha imza atarak 2007 yılında Türkiye’nin ilk doğaçlama şov programı “Anında Görüntü Show”u ekranlara taşımıştır.

Tarihçe’den söz ettik şimdi sıra ekip elamanlarına geldi.


Burak SATIBOL

2005 yılında Mahşer-i Cümbüş’te beraber görev aldığı Dilek Çelebi ile beraber tv8’de Zoka isimli şaka programı ile izleyenlerin beğenisini kazandı. Fox Tv de yanınlanan “Anında Görüntü Show”’da yer aldı. Sonrasında TRT 1’de yayınlanan “Halil İbrahim Sofrası” isimli dizide Münir karakterini canlandırdı.

Gel gelelim efsane olduğu diziye. İşler Güçler dizisinde Salih abi karakteri ile gönüllerde taht kurdu. Bir oyuncunun bir karakteri iyi oynayabilmesi için o karakteri sevmesi gerekir derler. Eminim ki Burak Satıbol’da Salih abi karakterini çok sevmişti. Bu yüzden böyle efsane bir performans sergilemişti İşler Güçler dizisinde.


Ayhan TAŞ
Mahşer-i Cümbüş grubunun kurucularından olan Ayhan Taş çeşitli dizilerde rol aldı. 2009 yapımı 7 Avlu filminde Tahir karakterini oynadı. Fox Tv de yanınlanan “Anında Görüntü Show”’da yer aldı. Burak Satıbol gibi İşler Güçler dizisinde boy gösterdi. İşler Güçler dizisinin Münir’i idi. Diğer bir tabirle “Antreman Koçu Münir”.


Özlem TÜRAY
TRT de “Benimle Oynar Mısın” isimli çocuk programında görev aldı. Fox Tv de yanınlanan “Anında Görüntü Show”’da yer aldı. Halil İbrahim Sofrası isimli dizide oynadı. Yedi Avlu filminde rol aldı. Son olarak Star Tv’de yayınlanan “20 Dakika” isimli dizi ile ekranlardaydı.


Yiğit ARI
Unutulmaz “Ferhunde Hanımlar” dizisinde rol aldı. TRT de “Benimle Oynar Mısın” isimli çocuk programında kukla oynattı. Fox Tv de yanınlanan “Anında Görüntü Show”’da yer aldı.


Ayça IŞILDAR AK
2005 Yılında Star Tv’de yayınlanan Kadın İsterse ve 24 Saat dizilerinde rol aldı. Fox Tv de yanınlanan “Anında Görüntü Show”’da yer aldı. Cine5’de yayınlanan “Kadınları Anlama Kılavuzu” adlı dizide oynadı.
 
Şimdi de Mahşer-i Cümbüş ile anılarıma sıra geldi. Mahşer-i Cümbüş’ü çoğu kişi gibi bende “Anında Görüntü Show” ile tanıdım. Hoş önceden Burak Satıbol ile Dilek Çelebi’yi Zoka programından tanıyordum. Programın başlarında müzik grubu solisti olarak ablamın arkadaşı (şimdi benimde arkadaşım olan) Ayşegül Şirin yapıyordu. Ablam o zamanlar Ayşegül Tv’de şu programda izleyin diyordu galiba. Ya da öyle bir şeyler neyse.

Anında Görüntü Show çok geç saatlerde yayınlanıyordu. Hatta bir bölümü gece 3’e sarkmıştı:D Programı önceleri es geçiyordum tv’de ne yalan söyleyelim. Sonra bir gün oturup izleyince çok güzel olduğunu keşfettim. Çünkü değişikti. Çünkü özgündü. Tv’de böyle programlar bulmak zaten çok zor. Doğaçlama bir şeyler yapmak daha da zor. Ama bu grup bunu başarıyordu. Hem kendileri eğleniyor, hem de izleyenleri eğlendiriyorlardı. İşleri zordu ama bundan keyif alıyorlardı. Türk milletini ağlatmak kolaydı. Ama güldürmek?

Sonra sonra Mahşer-i Cümbüş sever oldum. Youtube’daki program videolarını izledim. Hatta arkadaşlarımı bile Anında Görüntü Show izleyeni yaptım. Bundan sonra bir isteğim olacaktı. O da Mahşer-i Cümbüş’ü evinde, yani Hayalhane’de izlemek…

Televizyon’da güzel şeyler pek tutulmaz derler. Osmantan Erkır’ın da desteğinin bitmesi ya da tv yöneticilerinin tutumu yüzünden Anında Görüntü Show bitti. Ekip oyunlarını Hayalhane ve turnelerle sergilemeye devam ettiler. Ekiptekiler farklı dizilerde oynadılar. Sinema filmlerinde yer aldılar.

Ve geldik 2012 yaz başına. Tv’de İşler Güçler dizisi başladı. Bu diziye çok merak salmıştım. Çünkü bende “Çalgı Çengi” filmini hayranlıkla izlemiştim. Murat Cemcir ile Ahmet Kural’da bu dizide olacaktı. Plase Sadi Celil Cengiz’i ne yalan söyleyeyim tanımıyordum:D Dizi başladı ve bir baktım bir karakter var. Salih Abi. Ona can verende Burak Satıbol. Diziye daha da çok bağlandım. Sonraları diziye Münir karakteri ile Ayhan TAŞ ta dahil oldu. Değmeyin keyfimize yani.

     

Ve o günden sonra bende şu istek oluştu. Mahşer-i Cümbüş ekibi ve özellikle de Burak Satıbol ile tanışmalıyım. Twitter’da takip ettiğim Burak Satıbol atılan twitlere samimi cevaplar vererek kişiliğini ortaya koyuyordu. Burak Satıbol Mahşer-i Cümbüş’ün turne programını açıkladığında çok sevinmiştim. 26 Aralık 2012 tarihinde Tekirdağ’da olacaklardı. Mutlaka bu gösteriye gitmeliydim. Biletleri internetten alıp gösteri tarihini bekledim. Arkadaşımla beraber gösteriye gittik. Çok eğlendik. Çok güldük. Grup oyunlarında bizim yönelimlerimizi de kullandı. Benim gittiğim gösteride ekip bir kişi eksikti. O zamanlar Özlem Türay grubu bırakmıştı. Ama yine de ekip muhteşemdi.

Gösteri sonunda bekledik ekiple tanışıp fotoğraf çektirmek için. Heyecanlıydım. Ayça IŞILDAR AK hariç diğer grup elamanları ile tanıştım. Burak Satıbol’a twitter’ da gösteriye geleceğimi söylemiştim. Ben Sabri deyince hoş geldin dedi. Ben sizi twitter da takip ediyorum deyince, sen internete girince bana da mesaj at bende seni takip edeyim dedi. Ve çok mutlu oldum. Resim çektirdim.Ayhan Taş çılgın olduğunu bir daha gösterdi. Resim çekilirken Rock’cu işareti yapmış. Sonradan gördüm. Tam kafa adam şu Ayhan abi:DEn çok Yiğit ARI ile konuştum. O da bir zamanlar Trakya Fen-Edebiyat bölümünde okuyup bırakmış. Edirne’de top oynamış.

  

Ekipten Ayça IŞILDAR AK ile tanışamadığım için biraz buruktum ama benim için unutulmaz bir anıydı. Ve dedim ki kısmet Hayalhane’ye…

Sonradan öğrendiğime göre ekip 24 Nisan’da Tekirdağ’a tekrar gelmiş. Ama haberim olmadığı için gidemedim. Ablam İstanbul’da yaşadığı için ablama gider oradan da Hayalhane’de grubu izlerim diye düşündüm. Ben planlarımı Haziran olarak ayarlama uğraşırken, Burak abiden aldığım mesaj bunu öne çekmeme neden oldu. Kendisi twitter’da beni takip ettiği için kendisine direkt mesaj atabiliyordum artık:D

Bana Burak abi mayıs sonu gösterilerinin bitip tatile gireceklerini söyledi. Bende 11 Mayıs’taki gösterilerine geleceğimi söyledim. Ona özel bir hediye de getireceğimizi belirttim. Hediye ney miydi? İşler Güçler’in Salih abisine özgü bir şeydi. Üzerinde Salih abinin fotoğrafı olan 200 dolarlık banknot:D Paranın tasarımını ablamın nişanlısı Umut Özselçuk yaptı. Fikir bendendi:D Paranın üzerine isimlerimizi yazdık. Matbaa işini ablam Simge Kurban halletti sağolsun.Gösteri günü 11 Mayıs 2013’de Hayalhane’ye yol aldık. Taksim’e. İstiklal caddesinin arkasından dolaştık Hayalhane’ye gidebilmek için. Hayatımda ilk kez Taksim’de dolaştım. Sonrası Taksim nelere şahit oldu biliyorsunuz zaten…

Sonunda Hayalhane’de idik. Koltuğumuza oturup gösteriyi beklemeye başladık. Hayalhane küçük ama aile ortamı gibi bir yer. Oyuncular yanınızdan geçip sahneye çıkıyorlar. Bizde ikinci sırada idik. Oyuncular sahneye çıkarken yanımızdan geçerken onlara arkanız dönük oluyorsunuz. Tam geçerlerken ensemde bir el hissettim. Burak abi idi. Bana hoşgeldin dedi:D Daha bir keyifle izlemeye başladım oyunu. Bu sefer ekipte Özlem Türay da vardı. Ekip tamamdı:D Onu da yakından izledim yani. Oyun arasında oyuncular sahne arkasına gittiler. Bir ara Burak abi çıktı. Ve yanıma geldi. Bana oyun sonunda görüşebileceğimizi söyledi.
Oyun bitti. Çok eğlenmiştik yine her zaman ki gibi. Ve sıra geldi Burak abiye hediyesini vermeye. Burak abi büyük boy 200 dolarlık Salih abi banknotunu görünce çok şaşırdı ve mennun oldu. Banknotla birlikte fotoğraf çektirdik. Ayhan abi de takıldı Burak abi’ye “Bozdurup harcansın artık” diye:D Sonra ekiple beraber fotoğraf çektirdim. Özlem Türay ile de tanıştım. Ve yine Ayça IŞILDAR AK ile tanışamadım. Ayça hanımla tanışmak bir türlü nasip olmadı zaten. Ayhan abi de demez mi “Bizim Sabri gene gelmiş diye”. Ayhan abi çok samimi birisi. Aslında ekibin hepsi öyle.Mahşer-i Cümbüş – Hayalhane

Güzel anılarla bir gece daha bitmiş oldu benim için. Sonrasında Burak abi Twitter benle çektirdiği banknotlu fotoğrafı paylaştı.

Mahşer-i Cümbüş doğaçlama oyunlarına Tiyatro Sporu diyorlar. Bazı eleştirmenler bu yapılan işi tiyatro olarak görmüyorlar. Dekor yok, senaryo yok, kostüm yok diyorlar. Ama bence en önemli ayrıntıyı unutuyorlar. Seyirciyi. Mahşer-i Cümbüş kendi emekleriyle kendi inandıkları işi yapıyorlar. Öğrencilerini yetiştiriyorlar. Sahne ve seyirci varsa tiyatro da vardır…

Bakalım bir dahaki Mahşer-i Cümbüş buluşmam ne zaman olacak. Ama tek bildiğim bir şey var. Bir daha ki Tekirdağ turnelerini kaçırmayacağım…

26 TEMMUZ 2013