Aşk, Büyü Vs. (2019)
2021-05-22 22:08:38

2019 yılı yapımı olan Aşk, Büyü Vs. filminin senarist ve yönetmenliğini Ümit ÜNAL yapıyor. Filmde başrollerde Eren karakterini Ece DİZDAR ve Reyhan karakterini Selen UÇER canlandırıyor. Buna ek olarak Ayşenil ŞAMLIOĞLU muskacı Pempe, Uygar ÖZÇELİK Reyhan’ın arkadaşı Gökhan ve Emrah KOLUKISA da büyücü Aliye’nin oğlu Süha karakterleri ile karşımıza çıkıyorlar.Öncelikle filme geçmeden önce biraz Ümit ÜNAL’dan bahsetmek istiyorum. İlk filmi Teyzem (1986) ile senarist olarak sinemaya adım atan Ümit ÜNAL, Hayallerim, Aşkım ve Sen (1987) ( Beni sinemaya aşık eden, senarist olma fikri veren ve de şiir kitabımın isim esin kaynağı filmJ ) , 9 (2002) , Anlat İstanbul (2005), Ara (2008), Gölgesizler (2009), Ses (2010) Nar (2011), Sofra Sırları (2017) gibi filmlerde senaristliğin yanı sıra yönetmenlik de yapmıştır. Bu filmlerde kendi sinemasını inşa etmiş ve bu yolda devam etmiş olan Ümit ÜNAL’ın sinemaya ve hikaye anlatıcılığına bakış açısını öğrenmek isteyenler bu saydığım filmleri izleyebilirler. Benim düşüncem Türkiye’de kolaya kaçıp popüler şeyler yapmayan, anlatılması istenmeyen, tabu olarak görülen ve tukaka damgası vurulan durumları Ümit ÜNAL kendi çizgisinden sapmadan en gerçek, yalın ve de çıplak haliyle sanatsal bir yapıyla gözümüzün önüne sürüyor. Aşk, Büyü Vs. den söz ederken üretmiş olduğu filmlerden de arada bahsedeceğim. Bana göre Ümit ÜNAL’in film serüveninin devamı olan Aşk, Büyü Vs. biraz da bu saydığım filmlerden bazılarından besleniyor. Öyleyse Aşk, Büyü Vs. den bahsetmeye geçelim.

Aşk, Büyü Vs. adından da anlaşılacağı gibi aşkı konu alan bir film. Ama Türkiye’de kalıplaşmış ve normal diye atfedilen bir aşk değil elbette ki. Eren karakterinin bir vapur seyahati ile İstanbul Büyükada’ya gelişini gözlemleyerek filme başlıyoruz. Geçmişinin izlerine takılarak Büyükada’ya gelen Eren, orada bir yaşam kurmuş olan Reyhan ile buluşur ve geçmişin hesapları açılmaya başlar. Film bize Büyükada’da ikisinin geçirdiği iki günü anlatıyor. Filmden ipuçları vermek istemediğim için filmdeki detayları anlatmayacağım.

Film bu iki günlük macerada bizi Büyükada’nın güzelliğinde bir tura çıkarıyor. Hikaye ile birlikte Büyükada’yı da tanıyoruz. Sanki bizde Eren ve Reyhan gibi bir yolculuğa çıkıyoruz Büyükada’nın dik yollarında. Bir yerlere tırmanıyoruz. Eren ve Reyhan gibi. Belki de onlar gibi olmak isteyip hayatın ve çevredeki toplumun bize engel olduğu yaşantımızda hayaller tepesine ulaşmak istiyoruz.Eren ve Reyhan ilişkisinde aile, toplum baskısının bireylerin hayatlarını nasıl şekillendirdiğini ve onları nasıl da olmak istemedikleri bir kalıba soktuklarını, gerçekte oldukları kişiyi kendilerine bile unutturmak isteyip başka kişilermiş gibi davrandıklarını gözlemliyoruz. Ama yine de sonunda gerçek hislerin galip geldiğine şahitlik ediyoruz.

Aşk, Büyü Vs. anlattığı iki kadının birbirine olan aşkı ile aslında görülmek istenmeyen, lanetlenen ve de kabullenilmek istenmeyen bir durumu bizlere anlatıyor. Ve böyle bir filmi Türkiye şartlarında insanlara kabul ettirmek te zor hala. Ümit ÜNAL bu durumu daha öncede iki filmde ele almıştı. Biri 2008 yapımı olan Ara. Diğeri 2011 yapımı olan Nar. Ara filminde hikayenin yan parçası olarak erkeklerden hoşlanıp bu durumu gizleyen bir erkek karakteri varken, Nar filminde hikayenin ana parçası olarak iki kadının ilişkisi bulunuyordu. Ümit ÜNAL bu filmler ile aşka ve sevgiye bakış açımızı sorgulatıyor. Aşk aslında nedir? Şeklini siz belirleyemezsiniz diyor.

Filmdeki karakterlere gelecek olursak. Eren kısa saçları ile daha çok erkeksi bir karakter gibi görünse de içinde fırtınalar kopan bir kadın olarak karşımıza çıkıyor. Reyhan ise duygularını bastırmış kendine bile itiraf etmekte zorlanan ve hayatın içinde savrulan bir kadın. Eren daha çocuksu biri iken Reyhan daha bir olgun biri. Tezatlıklar bu filmde iyi kullanılmış. Biri zengin, biri fakir. Biri dışa dönük, biri içe dönük. Biri büyüye inanır, diğeri inanmaz. Büyü demişken büyücü konusu da iyi işlenmiş filmde. Vefat etmiş Muskacı Aliye’nin oğlu Süha’nın büyüye de aşka da inanmam demesi. Ben bilimden yanayım deyip onları büyücü Pempe’ye göndermesi. Büyücü Pempe’nin de ben alacağım paraya bakarım gerisinden banane demesi. Hikayenin içerisinde iyi yoğrulmuş. Hiç zorlama yapılmadan.

Ece DİZDAR, Selen UÇER, Ayşenil ŞAMLIOĞLU ve Emrah KOLUKISA’nın oyunculuklarını beğendim. Reyhan’ın arkadaşı rolünde de Uygar ÖZÇELİK iyi bir iş çıkarmış. Büyücü Pempe ile Ayşenil ŞAMLIOĞLU’nu burada anlatmaya gerek duymuyorum zaten. Her zamanki gibi çok iyiydi. Özellikle Süha karakterindeki Emrah KOLUKISA’nın şu sözlerinde biraz kendimi buldum diyebilirim. “Ne büyüsü lazımdı size? - Aşk. Gördünüz mü ondan da hiç anlamam! Aşk. Büyü vs. Bunlar hep aynı şeyler. Hepsi de bana çok uzak…”

Son olarak filmin çekim açılarından ve mekan ve görüntü seçiminden söz etmek istiyorum. Çekim açılarında yine Ümit ÜNAL kendi klasik çekim açılarını kullanmış. Mekan seçimleri iyiydi. Görüntü yönetmeninin iyi bir iş çıkardığını söyleyebilirim. Büyükada’ya gitmeden oranın dokusunu hissetmenizi sağlıyor Aşk, Büyü Vs. filmi. İnsanda Büyükada’yı ziyaret etme hissi veriyor. Tabii ki de dik bayırları çıkacak gücünüz varsa:D Bir de şu pandemi biterse.

Son olarak Ümit ÜNAL sinemasını yakından takip eden ve beğenen biri olarak Aşk, Büyü Vs. filmini izlemenizi öneririm. Nereden izleyeceğim derseniz. Film Mubi Türkiye platformunda yayında. https://mubi.com/tr/films/love-spells-and-all-that/

Epey uzun bir zaman sonra film incelemesi yapmama beni teşvik eden Aşk, Büyü Vs. filmini ortaya çıkaran ve de incelemesini yapmama izin veren Ümit ÜNAL hocama çok teşekkür ediyorum. Aşk, Büyü Vs. filmini keyifle izlemeniz dileğiyle.

Sabri KURBAN