Boyhood (2014)
2020-11-18 20:22:24

2014 yılının en kaliteli filmlerinden biri olan Boyhood filmini incelemesini yapacağım bu yazımda. Boyhood un Türkçe anlamı “Çocukluk Çağı” olarak geçmektedir. Hepimiz ara sıra o çağlara dönmek isteriz. Çocukluğumu tekrar yaşasam dediğimiz zamanlar olur. Bu filmde Mason isimli karakterin çocukluğundan Üniversite yaşamına başlamasına kadar uzanan geniş bir yelpazede yaşam öyküsüne tanıklık ediyoruz.


Boyhood filmininin senaryosunu Richard Linklater yazmış. Aynı zamanda filmin yönetmenliğini de yapmış. Filmin başrollerinde Ellar Coltrane (Mason), Patricia Arquette (Mason’ın Annesi), Ethan Hawke (Mason’ın Babası) ve Lorolei Linklater (Samantha Mason’ın ablası) yer almakta.

 
  

Film Mason‘ın 5 yaşından 18 yaşına kadar uzanan yaşam serüvenini konu almakta. Filmin başında 5 yaşındaki Mason selamlıyor biz sinema severleri. Birbirini severek evlenen anne babanın çocukları olan Mason ve Samantha küçük yaşlarda ayrı anne baba deneyimini yaşamaktadırlar. Birbirleriyle devamlı tartışma halinde olan bu anne baba boşanmışlardır. Mason ve Samantha anneleriyle beraber kalmaktadır. Babaları ise aylak biri olarak nitelendirilebilir.
 Kaldıkları evin masraflarını ödemeyen anne ara verdiği Üniversite yaşamına devam etmek için başka bir yere taşınır. Üniversite’deki hocası ile aralarında bir şey olduğunu anlamaya uğraşmadan hızlı bir geçişle balaylarından dönüşlerini filmde gözlemliyoruz. Bir de bu yeni üvey babanın bir erkek ve bir kız olmak üzere iki çocuğu olduğunu da. Zaman içerisinde Mason‘ın yeni kardeşleriyle değil de üvey babasıyla sorunlar yaşadığını görüyoruz.Belki de sahip olduğu makam için kendisinden büyük olan bu adamı seçen Mason‘ın annesinin aslında ne büyük bir hataya düştüğünü anlamasını filmin akışında anlayabiliyoruz. Kelimenin tam anlamıyla disiplin manyağı olan bu üvey babanın, öz ve üvey demeden çocuklar üzerinde oluşturduğu baskıcı ve otoriter tutumu ve çocukları ev işlerinde adeta “Amele” gibi kullandığını görüyoruz. Oyun ve ergenliğe girme çağındaki bu çocuklara bu kadar yüklenen bu üvey babanın, alköle olan düşkünlüğünün zaman içerisinde saplantıya dönüştüğü ortaya çıkıyor filmin devamında. Bardağı taşıran son damladan sonra Mason’ın annesinin çocuklarını yanına alarak evi terk edişini şiddetli bir biçimde gözlemlememize olanak sağlayan sahnenin ardından Mason’ın yine ev değiştirme psikolojisini gözlemliyoruz. Bu arada annesi üniversiteyi bitirip öğretmen olmuş ve kendi ayakları üzerinde daha sağlam durabilecek duruma ulaşmıştır. Gerçek Babaları ile de güzel hafta sonları geçirmeye devam etmektedir Mason ve Samantha.Üvey babadan kurtulup anneleriyle tekrar başka bir yerde yeni bir hayata başlarlar. Burada filmde ilginç bir siyasi dönemi de bizlere aksettiriyorlar. Babaları tam bir George Bush düşmanı. Ve ABD’nin Afganistan politikasından son derece rahatsız. ABD’de seçim zamanı. Ve babaları Obama destekçisi. Babaları ile Obama’ya destek kampanyalarına katılıyorlar. Burada naçizane fikrimi söylemek isterim. Aslında sorun ABD’nin başkanının kim olmasında değil. ABD’nin dünya politikasında gizli. Filmin Obama sempatizanlığı yapması hoşuma gitmedi, Bush her ne kadar ondan daha beter biri olsa bile.Mason’ın büyümesiyle elbetteki aşk hayatını da filmde gözlemleyebiliyoruz. Değişen sevgililer ve bir arayış.
 İlerleyen zamanlarda yeni bir üvey baba daha. Bu seferki eski bir asker olan gardiyan bir üvey baba. Mason’ın annesinin eş seçmekte yaptığı hataları Mason’ın babasının yapmadığı ortaya çıkıyor. Bir tane daha çocuğu oluyor Mason’ın babasının. Ama Mason ile yeni üvey baba arasındaki ilişkide yine sorunlar oluşuyor. Ergenlik çağındaki Mason’ın bu üvey babayı fazla takmaması. Sonuç mu ? Yine Mason’ın annesi için felaket. Bu üvey baba da alkolik oluyor en sonunda. Ve yine bir boşanma…Mason’ın eğitim hayatını ele alırsak. Lisede fotoğrafçılık sanatında yoğunlaştığını görüyoruz. Gittiği Amerikan Futbolu maçında saha yerine tribünleri fotoğraflamasından yaratıcılığını görüyoruz. Lise mezuniyetinden sonra üniversite yolunu tutmadan önce annesi ile vedalaşma sahnesinde, annesinin bir anda ne kadar büyük bir yalnızlığa düştüğünü görüyoruz. Abla üniversitede, oğlan da gidiyor. İkisi ile geçirilen bir zaman, 3 koca ve geride kalan bir yalnızlık. Baba tarafında ise mutlu bir evlilik ve büyüyen bir çocuk. Hayatın birbirinden ayrılan çiftlere sundukları farklı olabiliyor…
 
Filmin sonu Mason’ın üniversitedeki ilk günü. Orada tanıştığı oda arkadaşı ve kız arkadaşları. Lisede yaşadığı aşk çöküntüsünden sonra burada tanıştığı kız ve ilk bakışmalar.Boyhood filmi bir insanın belki de en güzel, en sancılı, en karmaşık dönemini anlatıyor. Kendini tanıma, hayatı kavrama ve yetişkinliğe geçiş evresi. Yazının başında dediğim gibi çoğumuz çocukluğumuza dönmek isteriz zamanla. Bu film belki sizi çocukluğunuza götürecek. Belki de götürmeyecek. Orasını bilemem. Ama bir insanın çocukluğunu gözlemleme fırsatı verecek sizlere. Bu macerayı izlemek isterseniz, buyurun Boyhood filmini izlemeye.