Burak Satıbol İle Söyleşi
2020-11-21 13:02:13

Yusuf & Yusuf filmi gösterime girmeden evvel Mahşer-i Cümbüş‘ün Burak’ı, İşler Güçler‘in Salih abisi,  Burak Satıbol ile Tiyatro, Sinema ve Mahşer-i Cümbüş üzerine samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Mahşer-i cümbüş ile alakalı bir sürprizi de söyleşimizde bulabileceksiniz.

Sabri KURBAN: Öncelikle beni kırmayıp, kendi halinde bir film bloguna, röportaj verdiğiniz için teşekkürler…

Burak SATIBOL: Ben tenk yu.

Sabri KURBAN: Söyleşimize 26 Aralık tarihinde gösterime girecek olan Yusuf  & Yusuf filmi ile başlamak istiyorum. Bu sizi başrol olarak izlediğimiz ilk sinema filmi olacak. Bu durum sizde farklı bir heyecan yaratıyor mu? ( Ben de şimdiden yarattı da)

Burak SATIBOL: Tabii bir heyecan var. Başrol önemli ama iyi film olması daha önemli. Umarım seversiniz.
 


Sabri KURBAN: Yusuf & Yusuf filminin çekim aşamasında neler yaşandı? Zorlandığınız sahneler var mıydı? Çekimlerde başınıza ilginç bir olay geldi mi?

Burak SATIBOL:  Minibüs sahneleri zordu. Sıcakta Ankara’da cam pencere klima kapalı bir şekilde saatlerce çalışmak zordu. Bir çekim sırasında minibüs hareket halinde iken kapısı açıldı. Düşme tehlikesi atlattım.

Sabri KURBAN: Yusuf & Yusuf filminde Ali Sunal ve Oya Başar ile beraber oynadınız. Bu nasıl bir deneyimdi sizce?

Burak SATIBOL: Oya Başar gibi ustayla oynamak önemli. Büyük bir komedyen ondan bir çok şey öğrendim. Ali’yle de oynamak zevkliydi. İyi arkadaşlıklar da  kazanmış oldum.

Sabri KURBAN: Yusuf & Yusuf filminin fragmanı bayağı komikti. Filmde izleyici neler bulabilecek? Filmin hikayesi nedir?

Burak SATIBOL: Bombacı bir militanın Ankara’da bir minibüsü kaçırması ve içindekileri rehin alması. Böyle söylenince komedi filmi gibi durmuyor ama çok eğlenceli bir komedi filmi.

Sabri KURBAN: Filmde Mahşer-i Cümbüş ekibinden Ayhan TAŞ da oynayanlar arasında yer almakta. Sinemada Ayhan Taş ile beraber oynamanın tiyatro ve dizilerden bir farkı var mı? İnşaat 2 filminde de beraber oynadınız. Bir ikili oluşuyor diyebilir miyiz?

Burak SATIBOL: İkili olma yılların getireceği ve halkın taktir edeceği bir şey. O yüzden ona bişey diyemem ama Ayhan ile oynamak çok zevkli ve güvenli. Nerede ne yapacağını ya da neyi beğenip beğenmediğini, birbirimizin bu gibi özelliklerini artık ezbere biliyoruz. Bu yüzden işimiz kolaylaşıyor.

Sabri KURBAN: Sözü ilk aşkınız tiyatroya getirmek istiyorum. Sekiz yaşında tiyatroya sevdalandığınızı biliyoruz. Peki, bu tam olarak nasıl başladı? Birdenbire ben tiyatrocu olacağım şevki?

Burak SATIBOL: Hep vardı. Hep tiyatrocu olmak istedim ve 18 yıldır tiyatro yapıyorum. Bir gün tiyatrocu olucam.

Sabri KURBAN: Ülkemizdeki tiyatronun gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? İnsanların tiyatroya bakış açısı sizce nasıl?

Burak SATIBOL: Gün geçtikçe iyiye gidiyor. Ama bu seyirci açısından. Yani seyirci tiyatroyu seviyor sahip çıkıyor ama devlet açısından bakıldığında işler iyi gitmiyor. Sahneler kapanıyor (AKM, AKGÜN, ŞİNASİ gibi) sansürler, baskılar artıyor ve bir de Devlet Tiyatrolarının durumu var. Yani mevzu derin. Sonuçta kültür politikası olmayan bir ülkenin tiyatro yapmaya ve izlemeye çalışan inatçı insanlarıyız.
 


Sabri KURBAN: Tiyatro demişken Mahşer-i Cümbüş’ten bahsetmesek olmaz tabiî ki. Mahşer-i Cümbüş ekip olarak birbiriyle çok uyumlu. Bunun sırrı nerede acaba? Birbirinizle olan sıkı arkadaşlıktan ve devamlı beraber oyun sergilemenizden mi geliyor? Rahmetli Gökhan SEMİZ’in bir sözü vardı: “Birlikte eğlenemeyen insanlar, birlikte bir gelecek kuramazlar.”  Sizin uyumunuzun altında bu mu yatıyor?

Burak SATIBOL: 14 yıldır Mahşer-i Cümbüş var. Arkadaşlığımız 18 yılı buluyor yani işin sırrı bu – ekip olmak!

Sabri KURBAN: Mahşer-i Cümbüş ekibinden en çok sahnede kime gülüyorsunuz? İsterseniz cevap vermeyebilirsiniz.

Burak SATIBOL:  Tüm ekibe. Hatta kendime..

Sabri KURBAN: Doğaçlama tiyatronun öncü ekibi Mahşer-i Cümbüş‘ün önümüzdeki süreçte konumu ve planı nedir? Hayalhane ve turnelerle devam mı edecek?

Burak SATIBOL: Buradan bir sürprizi senin siten vasıtası ile açıklayayım. Yılbaşı gecesi Mahşer-i Cümbüş ekranlara geri dönüyor. Star’da yılbaşı gecesi yapacağımız bir gala ile izleyicimizle buluşacağız. O TARİHTEN İTİBAREN HER CUMA STAR‘DA MAHŞER-İ CÜMBÜŞ’ÜN YENİ TELEVİZYON PROGRAMI YAYINLANACAK. Uzun lafın kısası her Cuma Star’dayız!
 
Sabri KURBAN: Sahnede iken seyircilerle iletişim halindesiniz. Onlardan yönelimler alıyorsunuz. Bazen zor duruma düştüğünüz oluyor mu? Kendi bilgi dağarcığınızı sürekli güncel tutmanız gerekiyor. Mesela anlamadığınız konulardan veya popüler kültürden oluşan yönelimler. Ya da çok mesleki olanlar. Yani ben size Heisenberg belirsizlik ilkesi yönelimini versem ne oynarsınız?

Burak SATIBOL: Heisenberg belirsizlik ilkesini versen bundan ne anlıyorsam onu oynarım. Salonun yüzde sekseni de benim gibi bir şey anlamayacağı için beraber çok eğleniriz. Her şeyi bilmemize imkan yok. Zaten gerekte yok. Bizim işimiz çağrışımlar üzerine. Ne çağrıştırıyorsa o.

Sabri KURBAN: Doğaçlamanın özü gereği siz sahnede komedi oynuyorsunuz. Sahnede hiç dram oynadığınız oldu mu? Mahşer-i Cümbüş’ü dram oynarken izleyen seyircinin tepkisi ne olur sizce?

Burak SATIBOL: Mahşer-i Cümbüş dram oynamaz. Biz bir komedi kumpanyasıyız. Ama ben dahil tüm oyuncular dram oynadı ve oynar ama şu ara tercih etmiyoruz.

Sabri KURBAN: Doğaçlama tiyatroyu biliyoruz ve izlerken sizin gibi çok eğleniyoruz. Bilmem sizlerin aklına geldi mi önceden ama “Doğaçlama Sinema“nın olabilirliği var mı sizce? Olursa da ilk siz yaparsınız herhalde. Ya da tüm Mahşer-i Cümbüş oyuncularının oynadığı bir sinema filmi projeniz olur mu gelecekte?

Burak SATIBOL: Üzerinde çalıştığımız bir konu.
 


Sabri KURBAN: Sizi son zamanlarda televizyonda  “Bir Yusuf Masalı” isimli dizide Behzat  ve “Ah Neriman” dizisinde Hami karakteriyle izledik. Behzat da Hami de Salih abi gibi üçkağıtçı, düzenbaz, dalavereci ama sevimli karakterlerdiler.  Bu tip karakterleri oynamanın zorlukları nelerdir?

Burak SATIBOL: Çok sevilirler ve bu yüzden hep sizden benzer karakterleri oynamanızı isterler. Nitekim de öyle oldu.

Sabri KURBAN: Sinemaya geri dönersek Türkiye’de gişede rekorlar kıran, senin de rol aldığın Selçuk AYDEMİR’in yazıp yönettiği “Düğün Dernek” filminden bahsedelim. Düğün Dernek filminin gişede bu kadar başarılı olmasının sırrı neydi sizce? Bu kadarını bekliyor muydunuz?

Burak SATIBOL: Kimse beklemiyordu ama iyi bir gişe yapacağını biliyorduk. Bence sırrı artık yeni yüzlere ve yeni komediye ihtiyaç duyulan bir dönemde işinde çok yetenekli insanların bir araya gelmesiydi. İyi oyuncular, iyi yazar – yönetmen – iyi yapımcı.

Sabri KURBAN: Sinema demişken, sinemada daima ön planda oyuncular oluyor. Sonrasında biraz da yönetmenler. Ama bir sinema filmini asıl oluşturan senaristler biraz geri planda kalıyorlar. Bunun sebebi nedir sizce. Bu soruyu yazarlık eğitimi aldığınızı bildiğim için soruyorum. Benim gibi ileride senarist olmak isteyenler için neler söyleyebilirsiniz?

Burak SATIBOL: Türkiye’de iyi senariste çok ihtiyaç var. Senaryo olmadan hiçbir şey olmaz çünkü. Senaristlerin daha ön planda olması lazım.

Sabri KURBAN: En iyi 5 film desek size.

Burak SATIBOL: Little Miss Sunshine – The Shawshank Redemption – 12 Angry Men – Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back – The Usual Suspects (Bu liste değişkendir bu sıralar bunlar diyelim)
 


Sabri KURBAN: İşler Güçler’den bahsetmeden de olmaz. Değişik bir diziydi. Özgündü. Sizde orada Salih Abi karakterine can veriyordunuz. Oyunculuk olarak Salih abi karakterine çok şey kattınız. Peki Salih abi karakteri oyunculuğunuza neler kattı?

Burak SATIBOL:  Salih abi üzerine çok uzun konuşmam gerekir ama şunu söyleyeyim. İçimden bir ses geri dönecek diyor. Belki yıllar sonra ama bir gün dönecek.
 


Sabri KURBAN: Salih abi demişken sana bir süre önce verdiğimiz 200 Salih abi dolarının akıbeti ne oldu?

Burak SATIBOL: Gerekeni yaptım.

Sabri KURBAN: Şimdi bir kaç kelimenin size ne çağrıştırdığını öğrenmek istiyoruz. Hazırsanız  Başlayalım.

Tiyatro…
Burak SATIBOL: Başlangıç…
Mahşer-i Cümbüş…
Burak SATIBOL: Yıllarım…
Hayalhane…
Burak SATIBOL: Ev…
Oyunculuk…
Burak SATIBOL: Macera…
Doğaçlama…
Burak SATIBOL: Huzur…
Salih abi…
Burak SATIBOL: Borç…
İsmail Dümbüllü…
Burak SATIBOL: Komik-i Şehir…
Münir Özkul…
Burak SATIBOL: Usta…
Ferhan Şensoy…
Burak SATIBOL: Yoldaş…
Metin Akpınar…
Burak SATIBOL: Devekuşu…
Kemal Sunal…
Burak SATIBOL: Gülmek…
Charlie Chaplin…
Burak SATIBOL: Öncü…
Aile…
Burak SATIBOL: Soba…
 


Sabri KURBAN: Size son olarak sosyal farkındalık anlamında Türkiye’de yaşayan engelli (yada engellenmiş)  vatandaşlarımız hakkında sorular sormak istiyorum. Sizce engelli vatandaşlara toplumumuz nasıl bakıyor? Nasıl bakmalı? Onların üretkenliğinin ve zekalarının daha etkili kullanılması gerekmez mi? Bu ülkede engelli oyuncu, senarist ve yönetmenleri görebilecek miyiz bir gün?

Burak SATIBOL:  Bu soru hayli derin. Benim önerim sadece bu sorudaki konu başlıkları üzerine ayrı röportaj Yapalım ve Türkiye’deki engellileri ve sanatla olan ilişkilerini vs. konuşalım. Sadece bunları konuşalım. Bence o zaman hak ettiği değeri veririz.
 


Sabri KURBAN: Bu samimi söyleşi için tekrar çok teşekkür ediyorum…

Burak SATIBOL: Ben tenk yu.

21.11.2014 / SABRİ KURBAN